Na svém posledním letošním zasedání se v úterý 10. prosince sešlo zastupitelstvo města Klatovy. Zastupitelé zvolení za sdružení Klatovy21 se jej zúčastnili v plném počtu.
Jednání začalo úpravou programu jednání – vyřazen byl na popud našich zastupitelů bod, který se týkal žádosti o dotaci na rekonstrukci střechy zimního stadionu v celkové ceně 54 milionů Kč. Rada města navrhla podat žádost o dotaci limitovanou výší 20 milionů Kč k Národní sportovní agentuře. I získání dotace v plné výši (což nelze předpokládat) by pro město znamenalo dofinancovat tuto akci minimálně 34 miliony Kč. Dle našeho soudu je třeba rekonstrukci a vůbec budoucnost stadionu řešit komplexněji a soustředit se především na snahu snižovat náklady na jeho provoz. Vedení města nám vyšlo vstříc a tento bod z jednání stáhlo.
Dalším zajímavým bodem bylo hlasování o ceně vody na rok 2025 (vodné a stočné), tyto by měly být zůstat na úrovni letošního roku. V této souvislosti informoval starosta města Mgr. Rudolf Salvetr, že by měly být zachovány stejné ceny i u tepla dodávaného Klatovskou teplárenskou i úhrady za vývoz odpadu.
Jako obvykle, nejdůležitějším bodem programu posledního jednání zastupitelstva v kalendářním roce je schvalování rozpočtu. V první části tohoto bodu představil místostarosta Ing. Chroust podrobně tzv. provozní část rozpočtu, tedy finance, které slouží k zajištění chodu agend úřadu, resp. příspěvkových organizací města. Tato část rozpočtu ve výši 511 milionů Kč prošla jednomyslně, tedy i hlasy našich zastupitelů. Investice na nadcházející rok se v Klatovech schvalují nikoli v rámci rozpočtu, nýbrž jako tzv. rozpočtová opatření. To sice umožňuje připravovat a realizovat investice flexibilně v průběhu celého roku, na druhou stranu při schvalování pouze provozního rozpočtu vlastně zastupitelé ani veřejnost nevědí, co má Rada města „za lubem“. Díky našemu požadavku již od loňského roku alespoň první rozpočtové opatření obsahuje většinu zásadních investic, které se chystají na následující rok. Tento balíček výdajů byl předložen i na tomto jednání a díky tomu jsme se dozvěděli, jaké projekty město a integrované obce čekají v roce 2025. Za zmínku stojí určitě úprava bazénu v Lázních (tzv. „dvoumetráku“) za cca 45 mil. Kč, financování výstavby retenčních nádrží u čističky odpadních vod (nyní v rozpočtu 30 mil. Kč), úpravy Nádražní ulice v návaznosti na připravovanou rekonstrukci vlakového nádraží a okolí (28,5 mil. Kč), stavba zázemí pro hasiče v Soběticích (24 mil. Kč), vybudování cyklostezek Klatovy-Chaloupky (19,5 mil. Kč) nebo úprava ulice Franty Šumavského (16 mil. Kč). Z menších výdajů je možné uvést např. demolici budovy veřejných WC pod Černou věží (plánuje se vybudování sociálního zařízení v objektu nádvoří pod věží, v bývalém skladu nábytku).
Protože navržené investice byly ve většině obsaženy i ve volebním programu našeho sdružení (úprava Lázní, Nádražní ulice, úpravy Mercandinových sadů, cyklostezky apod.) rozhodli se tentokrát zastupitelé zvolení za Klatovy21 podpořit svými hlasy i tuto část rozpočtu, resp. toto rozpočtové opatření. Zároveň je nutné poznamenat, že jedna z podstatných investic plánovaná v blízké budoucnosti, tedy tzv. Josefinum (bývalá jezuitská kolej, resp. sodovkárna) v rozpočtu obsažena není. Každopádně budeme pečlivě sledovat celý projekt, zejména s ohledem na jeho ekonomickou udržitelnost.
V závěrečném bodě jednání, v diskusi, se řešila především problematika nakládání s odpady. Místostarosta Pavel Strolený (ANO) informoval přítomné, že v nejbližší době budou ve městě rozmístěny hnědé kontejnery na bioodpad. Zastupitel Petr Fiala (ODS) zpochybnil ukládání odpadů na skládce ve Štěpánovicích pro obce mimo Klatovy, vyjádřil názor, že by vzhledem k ubývající kapacitě tohoto úložiště měly být upřednostněny zájmy Klatov. Zastupitel Jiří Štancl (Sdružení pro Klatovy) směřoval dotaz na vedení města, který se týkal srovnání bývalého (samolepky na popelnice) a současného (paušální poplatek) způsobu placení za svoz odpadu. Starosta města odkázal zájemce na seminář na téma odpadů, který se uskuteční v průběhu ledna příštího roku za účasti zástupců společností, které se se zabývají v Klatovech odpadem – Technických služeb a Pošumavské odpadové.