Přeskočit na obsah

Dny evropského dědictví 2021 v Klatovech

Třetí zářijový víkend bude patřit akci, která se pod názvem Dny evropského dědictví (European  Herritage Days/ EHD), koná od roku 1985 v celé řadě evropských měst. Již poněkolikáté se k této oslavě aktivně připojily i Klatovy.

Program Dnů bude zahájen již ve čtvrtek 16. září, kdy v 19 hodin vystoupí v jezuitském kostele sopranistka Kristýna Kůsová za doprovodu orchestru Barocco Sempre Giovane v programu nazvaném “Umění koloratury”.
Ve čtvrtek proběhne také slavnostní otevření informační kanceláře EUROPE DIRECT KLATOVY pro Plzeňský kraj. Vznik tohoto centra iniciovala Úhlava o.p.s., v jejíž prostorách v bývalém dominikánském klášteře také kancelář již od května funguje. Obdobná centra jsou doslova rozeseta na stovkách míst po celé Evropě a jejich hlavním cílem je zprostředkovat zájemcům informace o činnosti EU a poradenství v otázkách, které se týkají evropského společenství a jeho aktivit. Pro veřejnost také připravuje přednášky, diskuse a besedy s evropskou tématikou. O aktivitách EUROPE DIRECT KLATOVY se můžete dozvědět více na webu či facebooku.

Sobota 18. září bude patřit hudebním a tanečním produkcím na pódiu na náměstí. Program odstartuje v 10 hodin vystoupením dechové hudby Babouci, poté diváky postupně potěší šikovní žáci zdejší “lidušky” nebo členové taneční skupiny Šumavánek.  Vrcholem sobotního programu bude vystoupení známé skupiny Čechomor.  Během dne si bude také možné prohlédnout (za snížené vstupné) klatovské památky – Černou věž, katakomby, barokní lékárnu, muzeum nebo PASK. Dopoledne (v 10.30 a 11.30) se také uskuteční dvě prohlídky nově opraveného interiéru jezuitského kostela.   

 

Dny Evropského dědictví vyvrcholí v neděli 19. září. Velkou část nedělního programu bude probíhat pod taktovkou zmíněného nového centra EUROPE DIRECT – pro zájemce bude připravena například virtuální prohlídka hlavních měst členských zemí EU nebo výstava mapující čtvrtstoletí spolupráce mezi Českem a Bavorskem probíhající za podpory EU.

Do programu EHD se aktivně zapojí i spolek Klatovy21. Jeho členové připravili zábavnou outdoorovou hru pod názvem “Evropské osobnosti v Klatovech”. Hra je zaměřená na slavné umělce, vědce a lékaře spojené s městem Klatovy, kteří se prosadili i za hranicemi naší země. Během hry projdete centrem města a seznámíte se s osudy těchto významných Klatovanů. Hra bude pro veřejnost spuštěna v neděli 19. září (zahrát si ji budete moci i později), k úspěšnému zdolání trasy budete potřebovat chytrý telefon a vstupní QR kód. Ten získáte na webových stránkách či facebooku spolku KT21 nebo ve Vrchlického sadech (za obchodní akademií) ve stánku, kde Vám sympatická mladá dáma, Kateřina Vágnerová, která poskytne i informace ke hře samotné. Ale nejen to – na tomto stanovišti si budete moci zahrát logické i hlavolamové hry, které pro zájemce připravila a představí právě Kateřina, která je mj. i lektorkou klatovských LogIQ klubů nadaných dětí Mensa ČR. Pokud Vám nevyhovuje neděle, stánek s těmito hrami možno navštívit během soboty na klatovském náměstí.

Komentáře
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments