Přeskočit na obsah

Netradiční výlety – Luby, Loreta a svatý Jan

Jaro je zde, kam na výlet? Jedním ze skvělých blízkých cílů je zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého poblíž Lorety. Jak se tam příjemně dostat?

Pěší varianta

1.       Luby – Loreta 2,4 km

START: Klatovy Luby – zastávka autobusu U Pošty

Ať už začnete kdekoli, pravý start mimo asfalt začíná až na konci Lub na spojnici ulic Sídliště Jih a Pod Výhořicí. A právě k Výhořici (525 m) se vydáte po zpevněné cestě značené červenou turistickou značkou. Zprvu polem, později s krátkým stoupáním projdete lesem až na jeho konec a již uvidíte část obce Loreta s novou výstavbou. Loreta je malá vesnička spadající pod nedaleký Týnec, jejíž dominantou je kaple Panny Marie Loretánské (založena 1711 Barborou Krakowskou z Kolowrat. Kaple je bohužel nepřístupná). Zde je také možné zaparkovat auto.

2. Loreta – Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého 1,4 km

V Loretě máme 2 možnosti, buďto po žluté lesem nebo vesnicí a pak při lese, celkově zajímavějším terénem. Obě trasy jsou stejně dlouhé.
Takže po „červené“ 🙂
Projdete vesnicí a na konci u bývalého loveckého zámečku zahnete doprava. Okolí je přírodní památkou a stopy po těžbě vápence jsou patrné všude kolem. O podpovrchové těžbě více níže…

Zajímavost

Štola Loreta je přírodní památka, i když trochu nelogicky je to místo, které vykopal člověk. Jde o štolu, ve které se těžil vápenec podpovrchovým způsobem. Naposledy se zde těžilo v roce 1939. Podzemní chodby vedou ve třech patrech nad sebou, jejich celková délka je kolem 1100 metrů.

V současnosti je stará štola významným hnízdištěm několika druhů netopýrů, zejména netopýra velkého. Protože je zavřená, podívejte se alespoň na přibližně 8 minutové video.

https://www.stream.cz/tajemne-podzemi/stola-loreta-obri-podzemni-hnizdiste-netopyru-v-zapadnich-cechach-64094577

Až dojdete k osamoceným stavením (V Oborách), čeká vás krátké prudké stoupání k rozcestníku, z kterého to je již jen 300 m ke Svatému Janu.

Cíl cesty, místo s obrovskou atmosférou. Vystavěna v 1. polovině 18. století, v roce 1790 ponechána zkáze. Kapka uprostřed (Hladina hloubky, 2013, Kristýna Kužvartová) již také postupně splývá a časem zmizí. Teď však skvěle doplňuje prostor a vybízí k zamyšlení. Nechvátejte…

3. Prodloužená varianta – Týnec – zámek 2 km

Kolem soustavy tří rybníků se dostanete do nedalekého Týnce, kde probíhá rekonstrukce rozlehlého barokního zámku. Zatím můžeme sledovat pouze zpoza mříží, ale držíme palce, ať se náročná rekonstrukce vydaří.

V obci je také na nejvyšším bodě kostel, který je typickou součástí mnoha výhledů z Klatov směrem na Šumavu.

 

Celkem pěší varianta: vzdálenosti (TAM, ne zpáteční)
Luby – Kaple                      3,8 km
Luby – Kaple – Týnec      5,8 km

 

Cyklistická prodloužená varianta:

Z Týnce po žluté do Neznašov a zpět do Lub po cyklostezce (16km) nebo ambicióznější cestou přes Kašpárkovnu a dále po červené (Střeziměř, Křištín, Hejno, KT). Ve Spáleňáku, kousek od Hejna, je několik sjezdových tratí – Spálené traily (provozováno pod patronací KT Bikers).  CELKEM 21 km

Další variantou po památkách v okolí Klatov by mohla být cesta na druhou stranu přes Klenovou. Zdatnější cyklisté mohou využít i při Králi Šumavy „oblíbený“ výstup na Žábu a Úliště a pokračovat po trase KŠ nebo to stočit směr zřícenina hradu Klenová, kde je i kvalitní galerie s několika volně umístěnými uměleckými objekty v okolí hradu.
Z Klenové se nabízí cesta zpět po zelené a modré – Janovice (povinná zmrzlina ve Zmrzlinkovně), Rohozno, Bezděkov, Beňovy, KT. CELKEM cca 27 km

detailní odkaz na mapy.cz


Ať si vyberete jakoukoli trasu, přejeme Vám šťastný návrat domů.

LIDÉ

LIDÉ

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments