Přeskočit na obsah

Netradiční výlety – Luby, Loreta a svatý Jan

Jaro je zde, kam na výlet? Jedním ze skvělých blízkých cílů je zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého poblíž Lorety. Jak se tam příjemně dostat?

Pěší varianta

1.       Luby – Loreta 2,4 km

START: Klatovy Luby – zastávka autobusu U Pošty

Ať už začnete kdekoli, pravý start mimo asfalt začíná až na konci Lub na spojnici ulic Sídliště Jih a Pod Výhořicí. A právě k Výhořici (525 m) se vydáte po zpevněné cestě značené červenou turistickou značkou. Zprvu polem, později s krátkým stoupáním projdete lesem až na jeho konec a již uvidíte část obce Loreta s novou výstavbou. Loreta je malá vesnička spadající pod nedaleký Týnec, jejíž dominantou je kaple Panny Marie Loretánské (založena 1711 Barborou Krakowskou z Kolowrat. Kaple je bohužel nepřístupná). Zde je také možné zaparkovat auto.

2. Loreta – Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého 1,4 km

V Loretě máme 2 možnosti, buďto po žluté lesem nebo vesnicí a pak při lese, celkově zajímavějším terénem. Obě trasy jsou stejně dlouhé.
Takže po „červené“ 🙂
Projdete vesnicí a na konci u bývalého loveckého zámečku zahnete doprava. Okolí je přírodní památkou a stopy po těžbě vápence jsou patrné všude kolem. O podpovrchové těžbě více níže…

Zajímavost

Štola Loreta je přírodní památka, i když trochu nelogicky je to místo, které vykopal člověk. Jde o štolu, ve které se těžil vápenec podpovrchovým způsobem. Naposledy se zde těžilo v roce 1939. Podzemní chodby vedou ve třech patrech nad sebou, jejich celková délka je kolem 1100 metrů.

V současnosti je stará štola významným hnízdištěm několika druhů netopýrů, zejména netopýra velkého. Protože je zavřená, podívejte se alespoň na přibližně 8 minutové video.

https://www.stream.cz/tajemne-podzemi/stola-loreta-obri-podzemni-hnizdiste-netopyru-v-zapadnich-cechach-64094577

Až dojdete k osamoceným stavením (V Oborách), čeká vás krátké prudké stoupání k rozcestníku, z kterého to je již jen 300 m ke Svatému Janu.

Cíl cesty, místo s obrovskou atmosférou. Vystavěna v 1. polovině 18. století, v roce 1790 ponechána zkáze. Kapka uprostřed (Hladina hloubky, 2013, Kristýna Kužvartová) již také postupně splývá a časem zmizí. Teď však skvěle doplňuje prostor a vybízí k zamyšlení. Nechvátejte…

3. Prodloužená varianta – Týnec – zámek 2 km

Kolem soustavy tří rybníků se dostanete do nedalekého Týnce, kde probíhá rekonstrukce rozlehlého barokního zámku. Zatím můžeme sledovat pouze zpoza mříží, ale držíme palce, ať se náročná rekonstrukce vydaří.

V obci je také na nejvyšším bodě kostel, který je typickou součástí mnoha výhledů z Klatov směrem na Šumavu.

 

Celkem pěší varianta: vzdálenosti (TAM, ne zpáteční)
Luby – Kaple                      3,8 km
Luby – Kaple – Týnec      5,8 km

 

Cyklistická prodloužená varianta:

Z Týnce po žluté do Neznašov a zpět do Lub po cyklostezce (16km) nebo ambicióznější cestou přes Kašpárkovnu a dále po červené (Střeziměř, Křištín, Hejno, KT). Ve Spáleňáku, kousek od Hejna, je několik sjezdových tratí – Spálené traily (provozováno pod patronací KT Bikers).  CELKEM 21 km

Další variantou po památkách v okolí Klatov by mohla být cesta na druhou stranu přes Klenovou. Zdatnější cyklisté mohou využít i při Králi Šumavy „oblíbený“ výstup na Žábu a Úliště a pokračovat po trase KŠ nebo to stočit směr zřícenina hradu Klenová, kde je i kvalitní galerie s několika volně umístěnými uměleckými objekty v okolí hradu.
Z Klenové se nabízí cesta zpět po zelené a modré – Janovice (povinná zmrzlina ve Zmrzlinkovně), Rohozno, Bezděkov, Beňovy, KT. CELKEM cca 27 km

detailní odkaz na mapy.cz


Ať si vyberete jakoukoli trasu, přejeme Vám šťastný návrat domů.

LIDÉ

LIDÉ

Komentáře
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments