Přeskočit na obsah

Nové vedení města Klatov zvoleno

V pondělí 24. října se uskutečnilo ustavující zasedání zastupitelstva města Klatov. Ve velkém sále KD Družba se tak poprvé sešli zastupitelé zvoleni v komunálních volbách koncem září. Slib zastupitele tak složila i pětice členů sdružení Klatovy21, které vaše hlasy vynesly do vrcholného orgánu města – Kateřina Vágnerová, Luboš Nový, Otakar Čerba, Tomáš Nejdl a Petr Pavlas.

Hlavním bodem programu byla volba starosty, jeho zástupců, rady města a dalších orgánů. Podle očekávání mandát starosty obhájil Rudolf Salvetr z ODS, který obdržel celkem 18 hlasů. Salvetr tak zahajuje již páté volební období ve funkci starosty. Krýt záda z pozice prvního místostarosty mu bude jeho stranický kolega Václav Chroust, který získal 19 hlasů. Ani Chroust není žádným nováčkem, zástupcem starosty byl zvolen počtvrté. I další místostarosta Martin Kříž z volebního sdružení Nestraníci (19 hlasů) je zkušeným lokálním  politikem – ve funkci na radnici zahajuje třetí funkční období. Třetím zástupcem starosty byl zvolen reprezentant poslední koaliční strany, resp. subjektu Pavel Strolený (15 hlasů) z hnutí ANO. Zatímco starosta a jeho zástupci Václav Chroust a Martin Kříž, budou pro funkci uvolněni (tzn. budou své funkce zastávat na plný úvazek a budou za ně pobírat plat), Pavel Strolený bude neuvolněným zástupcem starosty, tedy nebude kvůli funkci opouštět své zaměstnání. Je ovšem třeba poznamenat, že pan Strolený už zastává placenou funkci předsedy finančního výboru v rámci orgánů Plzeňského kraje.

Další volba se týkala členů  rady města – do devítičlenného orgánu  byli kromě již zmíněného starosty a jeho zástupců zvoleni – Miloš Chroust a Vítězslav Šklebený  z ODS,  za Nestraníky pak Peter Pošefka, ze sdružení ANO + ČSSD  Petr Votípka (ANO) a Pavel Šefl (ČSSD).
Koalice ve složení  ODS, Nestraníci a ANO+ČSSD tak bude mít v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu většinu 18 hlasů.

Sdružení Klatovy21 šlo do komunálních voleb s komplexním volebním programem, kterým se jako nit vinula idea modernizace Klatov. Koalice ODS + Nestraníci vládnoucí v Klatovech řadu let, doplněná tentokrát o alianci (v našem městě poměrně neviditelných) stran ANO a ČSSD u nás nevzbuzuje příliš nadějí, že bude schopná Klatovy posouvat směrem ke skutečně modernímu a atraktivnímu městu. Proto jsme ve volbě starosty, jeho zástupců a členů rady navržené koaliční kandidáty nepodpořili. Neznamená to ovšem, že bychom se principiálně stavěli proti politice nového vedení města, rozumné a pro město prospěšné koaliční návrhy uvítáme.

V souvislosti s volbou členů rady města musíme upozornit, že je zcela standardní získat spolu  s mandátem radního i určité kompetence či oblasti, kterým se daný radní věnuje. Toto jasné stanovení odpovědnosti postrádáme, stejně jako v minulosti, i u nově zvolených radních. Jako problém vnímá sdružení Klatovy21 i kumulaci funkcí u některých členů rady.

Jednání zastupitelstva pokračovalo volbou dalších orgánů. V duchu tradice byla do čela kontrolního výboru zastupitelstva zvolena zástupkyně nejsilnější opoziční strany – tedy našeho sdružení Klatovy21 Kateřina Vágnerová. Tento výbor  má ze zákona možnost kontrolovat plnění usnesení zastupitelstva, kontrolovat dodržování právních předpisů ostatními výbory a městským úřadem, popř. další záležitosti, které mu určí právě zastupitelstvo. Do čela finančního výboru byl zvolen Ján Ridzoň, zástupce druhé nejsilnější strany v opozici, tedy SPD.                  

Další jednání zastupitelstva se bude konat v úterý 22. listopadu, o jeho průběhu vás budeme informovat.

Tým Klatovy21

Komentáře
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments