Přeskočit na obsah

TOMÁŠ NEJDL

podnikatel

Můžeš se představit čtenářům?
Jak zpívají Tři sestry „kluk jako ty, dvě ruce, dvě nohy, jedno p…, jedna hlava“. Narozen v Domažlicích, svět si pamatuji již jen jako Klatovák. Přes studijní a pracovní zastávky v Plzni, Praze a Sydney jsem jím vždy byl a myslím, že už zůstanu. Ve 42 letech mě „stáří“ a problémy se zády nutí zcela vynechat kopání do míče a nahradit ho jinými aktivitami. O to se snažím v zimě na běžkách a snowboardu, přes léto nejčastěji na kole kolem Klatov nebo pěšky po Šumavě. Mimo sport rád hraji deskové hry nebo navštěvuji kulturní akce.

V rámci práce pro rodinnou firmu i „soukromě“  stojíš  za organizací  řady úspěšných akcí – oblíbeným pouťovým programem v autosalonu, do Klatov jsi přivedl legendární alpské čerty neboli Krampusáky, v poslední době jsi zde s úspěchem představil oblíbený formát prezentace zajímavých osobností Pecha Kucha. Jaká je tvoje motivace pouštět se do těchto aktivit?
Zvláštní motivaci nepotřebuji, baví mě to. Obvykle se dlouho rozhoupávám, čekám, že s tím přijde někdo jiný, ale když je pocit, že něco, co mám rád, v Klatovech chybí, příliš bolestivý, tak se začnu snažit. Naštěstí v tom nikdy nejsem sám, v práci mám super akčního markeťáka, v soukromí zase pár nadšených kamarádů. Společným cílem těchto akcí je vyplnit mezeru v nabídce a trochu to tu rozhýbat. Když byla zmíněna Pechakucha Night, což je skvělý formát mezi zábavou a poznáním, tak mě láká kulturní akce pořádat i jinde, než jen na obvyklých místech. Staré haly, opuštěné kostely – v prostoru je také síla a může zážitek posílit.

Tomáš Nejdl

Je zcela zřejmé, že se orientuješ na poli kulturních a společenských akcí, nejen jako jejich návštěvník, ale i jako aktivní organizátor. V čem spatřuješ plusy a mínusy kulturního dění v Klatovech?
Osobně nemám problém cestovat za zážitky a chápu, že tu nebudeme mít vše, ale pestrý kulturní program do Klatov prostě patří. Myslím, že je zde nabídka poměrně bohatá, cílí ale především na lidi staršího a středního věku. „Město“ často pořádá komerční akce, které by možná lépe uspořádal soukromý subjekt, kapacity potom chybí pro nekomerční a nezávislý program, který to tu nemá lehké. Dále mi vadí nekomunikace mezi pořadateli, termíny často kolidují a pak se všichni zainteresovaní zbytečně diví.
Na druhou stranu je zde hodně lidí, kteří se aktivně věnují činnosti na poli kultury (kapely, pěvecké sbory, divadelníci, výtvarníci, fotografové,…). Ti potřebují podporu, která nemusí být vždy jen finanční. Město disponuje prostory, vybavením i zkušenostmi, to vše je třeba sdílet. S tím souvisí lepší a flexibilnější grantová politika a šance dozvědět se o možnosti žádat si o peníze. Proto jsem rád, že napříč spolkem Klatovy21 se shodujeme, že kultura si podporu zaslouží a chceme se jí věnovat.

Spolu s kolegy ze spolku Klatovy21 připravuješ na konec května „food festival“. Podobné oslavy gastronomie se už několik let s úspěchem konají v českých městech, například u sousedů v Sušici. V čem bude klatovský festival jiný a na co se mohou návštěvníci těšit?
Tohle je přesně případ aktivity, která tu měla být již dávno. Tak ji tu teď mít budeme a pokusíme se udělat si ji hezkou :). Přivezeme zajímavé street-food projekty z celé ČR, ochutnáme smažené červíky nebo nejrůznější exotiku, hlavně ale chceme dát šanci místním. Gastro si nyní prochází těžkou dobou (Covid, personál, inflace) a já cítím, že musíme podpořit a vyzdvihnout kvalitní klatovské podniky. Ukázat je, protože je tu naštěstí máme a některé jsou opravdu výborné. Vše budeme pravidelně zveřejňovat na FB Klatovy21.
Připravujeme potěšení nejen pro žaludek, ale i další doprovodný program! Zejména děti si užijí neobyčejný den. Vstup je zcela zdarma a poprvé si v Klatovech vyzkoušíme nejmodernější bezhotovostní systém placení. Nezapomeňte si vyhradit alespoň půl dne a v sobotu 28.5.2022 přijďte hladoví 🙂   

Komentáře
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments