Přeskočit na obsah

Zdražení tepla Klatovskou teplárnou

Stejně jako řada občanů Klatov jsme zaznamenali zprávu od Klatovské teplárny (100% vlastník město) týkající se zdražení tepla. Na teplárnu je napojeno přes 4 000 domácností i mnoho firem, proto si tuto významnou skutečnost dovolím komentovat.

U domácností (sekundární rozvod, blokové plynové kotelny) jde o více než dvojnásobné zdražení (103%). Důvodem je hlavně spalování plynu, který bude teplárna příští rok nakupovat čtyřikrát dráž než letos.

Na primárním rozvodu (napojení na hlavní kotel), kterým jsou zásobovány firmy a kde se topí hlavně podstatně méně zdraženým uhlím, dojde k nárůstu o 38%.

Pokud můžeme z pozice opozičních zastupitelů posoudit samotný výpočet, který se navíc opírá o zákonné regulace, zdá se, že zde je vše správně a zdražení je nevyhnutelné. Opravdu, všechny vstupy výrazně zdražují a je nezbytné je promítnout do koncových cen.

Co však mohlo proběhnout lépe, je způsob informování občanů. Organizace splnila zákonné povinnosti, ale jde se jistě pokusit o víc. Pro některé domácnosti může znamenat zdražení tepla (zvlášť v kombinaci s dalším zdražováním a růstem životních nákladů) opravdu zásadní problém. „Město“ disponuje aparátem, který může zmapovat situaci a následně informovat ve Zpravodaji s cílem pomoci postiženým občanům. Dokážeme si představit podání informací o tom, kam se mají občané v nesnázích obrátit při řešení obtížné situace. Určitě to bude Úřad práce, možná někdo proškolený ze sociálního odboru, možná neziskové organizace. Pojďme to postiženým lidem ulehčit.

Další možností je informovat o možnostech úspor, proč nepřipomenout rychlou návratnost LED žárovek či další postupy, na které není třeba velká finanční rezerva a spotřebu domácností můžou snížit i o desítky procent?

Komunikace zmírňující negativní dopady může být prospěšná i pro ostatní obyvatele města, samozřejmě nejenom teplárna zdražuje. Některé, dříve v pohodě žijící domácnosti, se navíc brání přiznat problém a řešit ho včas, třeba i žádostí o dávky. Stud a odkládání situaci nepomůže, naopak je později již velmi obtížné cokoli zachraňovat.

Zdražení tepla pro více než 4 000 klatovských domácností je nevyhnutelné, pokusme se alespoň těm ekonomicky nejohroženějším pomoci tyto dopady překonat.

Informace o finanční podpoře:
https://www.uradprace.cz/-/s-rustem-cen-za-energie-muze-pomoci-up–1

Šetření s energiemi: https://setrim.cz/

Edit: Správa nemovitostí Klatovy, která zvýšené energie dále přefakturovává svým klientům, poskytla z vlastní iniciativy spolu s informací o zdražení i poznámku o možnostech obrátit se na úřad práce ve chvíli, kdy náklady související s bydlením překročí 30% příjmu domácnosti. Výborně!

Komentáře
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments