Přeskočit na obsah

Chceme v Klatovech dětské dopravní hřiště?

Téma, které v Klatovech již nějakou dobu rezonuje, ale vyřešené stále není. Dětské dopravní hřiště bylo dlouhou dobu v Mercandinových sadech, odtud však již před mnoha lety zmizelo a adekvátní náhrada od té doby chybí. Proč tomu tak je? Proč právě v Klatovech není veřejné dopravní hřiště, které lze nalézt v mnoha obdobně velkých městech v ČR? Situaci jsme se pokusili zmapovat v tomto článku.

Nejprve fakta:

1) Dětské dopravní hřiště v Klatovech existuje. V roce 2013 jej starosta města slavnostně otevřel  v areálu mateřské školy Národních mučedníků (viz. foto). Hřiště (zhruba za milion korun) je však vhodné pro předškolní děti a veřejnosti je bohužel v podstatě nepřístupné.  Využíváno je tak především klatovskými mateřskými školami (dle našich informací je však navštěvováno velmi zřídka a jeho faktické užití je tak mizerné).

2) Dětské dopravní hřiště si řada z nás starších vybavuje v městském parku, čili Mercandinových sadech. Odtud však hřiště zmizelo zřejmě proto, že se nehodilo do nové koncepce městského parku. 

3) Děti jsou vystavovány nebezpečí nejvíce ve věku, kdy se osamostatňují od rodičů, zejména při cestě do školy a při cestě za svými aktivitami. Pohybují se v provozu jako chodci, často jezdí na koloběžkách, kolech a většinou nejsou dostatečně připraveny vnímat nebezpečí na pozemních komunikacích. Největší hrozbou pro jejich bezpečnost je rozptýlená pozornost, nepředvídatelný pohyb a jejich malý vzrůst. Proto je důležité odmalička vštípit správné návyky, učit základní předpisy a dopravní značky.

4) Dopravní výuka v rámci klatovských základních škol probíhá během pár hodin teorie na ZŠ (4. a 5. třídy) a pár hodin praktické výuky na mobilním dopravním hřišti, které na Erbenově náměstí zajišťují a organizují manželé  Oliver a Květoslava Kapustovi (ve spolupráci s městem a BESIP). Ostatní děti ani veřejnost dopravní hřiště k dispozici nemají.

5) Ve srovnání se zahraničím patří Česká republika k zemím s velice rozvinutou sítí dětských dopravních hřišť. Většinou jsou volně přístupná, někde provozována se vstupním poplatkem (oproti např. zapůjčení helem, kol či koloběžek). Aktuálně se hřiště buduje například v Horažďovicích při ZŠ Blatenská (náhled studie na vedlejším obrázku). Velmi pěkné a veřejně přístupné dopravní hřiště je také v Berouně, ze kterého jsou následující fotografie. Mohli bychom však jmenovat řadu dalších jako Příbram, Třemošnou a v blízkém okolí pak Domažlice či Blovice.

6) Dopravní výchova se stala opět povinnou součástí vzdělávání žáků ZŠ v roce 2013 poté, co jsme se ve srovnání se zbytkem světa vyšplhali vysoko v nehodovosti dětí v silničním provozu po vyjmutí povinné dopravní výchovy ze vzdělávacích osnov v 90. letech minulého století. Zajímavé je, že se situace už zlepšila, ale ČR teď skoro vede v nezajištění bezpečnosti cyklistů a chodců v silničním provozu – jsme na tom skoro nejhůř z celé Evropy. Kvůli tomu byla také přijata nová strategie pro rok 2021/22 zaměřená na úpravy komunikací pro větší bezpečnost cyklistů. 

Proč v Klatovech dopravní hřiště není?

Na tuto otázku vlastně přesnou odpověď neznáme. Především Oliver a Květoslava Kapustovi se řadu let snaží přesvědčit klatovské komunální politiky a další zainteresované osoby o potřebnosti kvalitního dopravního hřiště. Zatím však úspěšní nejsou. Poslední jejich pokus byl zakomponovat hřiště do probíhající rekonstrukce sídliště Pod Hůrkou, ale ani to se, zdá se, nepodařilo. Musíme si tak situaci nejspíše vysvětlit tím, že dětské dopravní hřiště není pro vedení našeho města prioritou, nebo na něj nejsou finanční prostředky. Ovšem argument o nedostatku peněz si rovnou vyvraťme, neboť jenom v letošním roce je v plánu například nový pumptrack nebo boulderová stěna a řada dalších investic. Takže prostředky rozhodně jsou, jenom ne na dopravní hřiště. Bude to tedy spíše o prioritách.

Předpokládejme chvíli, že zájem veřejnosti o dopravní hřiště existuje. Kde jej však situovat?

Kde dopravní hřiště vybudovat?

Obecně registrujeme po republice dva modely. Jednak veřejně zdarma přístupné dopravní hřiště bez dalších služeb. Nebo také dopravní hřiště, kde se vybírá „vstupné“, ale kde je zajištěn základní servis (např. půjčovna, funkční semafory, občerstvení atd…). 

Možnosti v Klatovech mne napadají tři:

1) Rozšířit a zpřístupnit veřejnosti existující dopravní hřiště v MŠ Národních mučedníků. Tato varianta jistě narazí na celou řadu problémů jako přístup i na ostatní prostory využívané mateřskou školou, či nevhodnost současného hřiště pro starší děti a omezené možnosti jeho rozšíření. Moc pravděpodobná tak tato varianta zřejmě není, ale neměla by zapadnout a mohla by se zvážit. 

2) Vrátit dětské dopravní hřiště do Mercandinových sadů. Dříve možná tamní umístění nevyhovovalo koncepci parku, avšak park doznal výrazných změn a k současnému způsobu užívání by dopravní hřiště možná naopak slušelo. Navíc zde začíná cyklostezka, takže umístění v tomto smyslu je ideální.

3) Najít vhodné nové místo pro vybudování dopravního hřiště a tam zřídit moderní a funkční dopravní hřiště. Ideálně tak, aby byla v dosahu i nějaká učebna a případné další zázemí pro teoretickou a praktickou výuku. Samozřejmě vhodné by bylo, aby takové hřiště vznikalo například poblíž cyklostezky nebo dalších volnočasových hřišť. A když nevybudovat dopravní hřiště hned, tak alespoň jasně naplánovat jeho budoucí umístění v kontextu využívání okolního prostranství.

Vedení města však má jistě nějaké další varianty zmapované, neboť aktivita pana Olivera Kapusty a jeho manželky je dlouholetá a již v roce 2019 řešil starosta města s odborem výstavby možnosti zřízení dopravního hřiště v Klatovech. V rámci právě projednávaných generelů a strategií se pak pan Kapusta také snažil dopravní hřiště prosadit, ale bylo mu sděleno, že je to až příliš velký detail 🙂

Jaký je Váš pohled?

Napište nám v komentáři, pokud byste problematiku dopravního hřiště rádi podpořili, případně jak byste řešili (ne)existenci dopravního hřiště v Klatovech. Budeme čekat, zda se neúnavným manželům Kapustovým podaří přesvědčit představitele města, aby hřiště pro veřejnost nakonec vzniklo? Nebo ho aktivněji podpoříme ve větším počtu a dáme jasně najevo, že nechceme čekat mnoho dalších let, než veřejné dopravní hřiště bude v Klatovech k dispozici?

Komentáře
Upozornit na

22 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Míra
21. 7. 2021 21:21

Vrátit hřiště do parku. Základ je vybudován, místo má historii a návaznost na existují cí cyklostezku.

sv.Martin
20. 7. 2021 6:10

Ať mi někdo vysvětlí, proč to staré nově vyasfaltovali, když se s ním nepočítá? V parku už stačilo dokončit svislé a vodorovné značení. Je tam asfaltové bludiště k ničemu.
No a otázka potřeby je druhá věc, pamatuju si že se školou jsme tam byli pouze jednou.

Martina V.
19. 7. 2021 6:48

Myslím, že dopravní hřiště by se mělo vrátit do M.sadů. Jsou tam ideální podmínky ve všech směrech.

Eva Kadlecová
18. 7. 2021 19:19

Dopravní hřiště pro děti tady neskutečně chybí. Určitě bych ho uvítala zase zpět v parku, kde je výborná přístupnost.

Blanka
18. 7. 2021 15:53

Jsem pro vrácení hřiště na původní místo v parku, kam se podle mého názoru hodí lépe než na zahradu Singerovy vily.

Jana Souškova
18. 7. 2021 12:10

Určitě ano

Ivana Parvonicová
18. 7. 2021 10:41

Určitě zpět do parku. Bývalo to tam super.

Jana
18. 7. 2021 10:21

Vrátila bych ho zpět do parku jak bylo dříve. Chodila jsem tam jako dítě, když bylo ještě funkční a myslím si, že i dnes by ho děti uvítaly.

Jitka
18. 7. 2021 8:55

jsem pro obnovu hřiště v parku

Iveta K.
18. 7. 2021 8:48

Určitě obnovit značení v parku. Dcera se tam naučila na kole, ale se značením by to bylo kompletnější. Je to krásné místo.

Eva
18. 7. 2021 8:46

Rozhodně hřiště vrátit do parku. Patří tam, to je bez komentáře. Priority města jsou bohužel úplně jinde a to je smutné.

Iva Čeňková
18. 7. 2021 6:06

Vrátit hřiště do parku.

Vendy
17. 7. 2021 19:49

Jsem pro obnovu hřiště v Mercandinových sadech na svém původním místě. To hřiště mi tam prostě chybí, bylo by tam fajn.

Martina Tomanová
17. 7. 2021 15:48

Obnovit!

Romča
17. 7. 2021 15:09

Jsem pro, dopravní hřiště určitě obnovit, a to ve velkém parku!

Pavel
17. 7. 2021 5:22

V parku je to idealní. Dostupnost z města a další aktivity pro děti i dospělé. Děti se tam učí už teď úplné základy, ale chybí značení, značky, semafory, chodníky a taky třeba lavičky.. Jinak ale parádní místo a i prostor pro rozšíření.

Last edited 2 let před by Pavel
Háňa
16. 7. 2021 23:19

Dopravní hřiště je spjaté s Mercandinovými sady. Mnoho „klatováků“ na něm vyrůstalo a bylo by fajn ho vrátit zpět.

Mirka
16. 7. 2021 18:07

Určitě obnovit v parku. Dobře dostupné. Park bude mít rozšířené aktivity pro děti.

Martin
16. 7. 2021 14:54

Samozřejmě je dopravní hřiště potřeba! Ať už bude kdekoli… místo u kolonády se zdá nejvhodnější.

Jitka
16. 7. 2021 12:44

Vrátila bych hřiště do parku

Eva Křepelová
16. 7. 2021 11:52

Vrátit do parku, je to zastíněne stromy a myslím že i vhodné pro děti 👍

Hanka
16. 7. 2021 11:18

Určitě jsem pro obnovu hřiště v parku! To by bylo skvělé 😉