Přeskočit na obsah

Pár slov ke sněhové kalamitě

V minulých dnech nás kontaktovala celá řada obyvatel města s dotazy a stížnostmi na stav silnic a zejména chodníků po pátečním sněžení. Nakonec i my sami jsme se přesvědčili, že situace (i v centru Klatov) má k ideálu opravdu daleko.
Proto jsme se sešli s panem Ing. Liborem Hoškem, ředitelem Technických služeb města Klatovy (TSMK), tedy organizace, která má na starosti mj. úklid ulic a chodníků ve městě. Dle sdělení pana ředitele nastala v pátek a v sobotu mimořádná kalamitní situace v podobě silných sněhových srážek, které město nepamatuje od roku 2005. Dále uvedl, že silnice se povedlo zprůjezdnit velice rychle, s chodníky je to ovšem horší. V terénu byla a je veškerá technika i zaměstnanci. Podle pana Hoška pro výrazně rychlejší a lepší úklid sněhu TSMK nedisponuje vhodnou technikou, která by byla dostatečně účinná. Vzhledem k mírným zimám posledních let by ovšem taková technika nebyla pravděpodobně dostatečně využita a velké investice do ní by nebyly efektivní. Konkrétní stížnosti se týkaly i nahromadění sněhu v centru města – dle pana ředitele by se dal odklidit, ale bylo by to velmi nákladné. Rozhodnutí, zda jej odstranit, tak leží na vedení města jakožto zřizovatele TSMK. Na závěr setkání vyjádřil pan ředitel naději, že obyvatelé města pochopí výjimečnost situace i fakt, že není možné takové množství sněhu rychle a beze zbytku odklidit.

Členové sdružení Klatovy21 samozřejmě chápou, že situace byla skutečně nestandardní, množství sněhu bylo na současné poměry doslova extrémní a že není v silách TSMK vše perfektně zvládnout za krátkou dobu. Na druhou stranu je evidentní, že i úklid sněhu, resp. jeho rozsah a zacílení, je otázkou priorit. Sněhové bariéry u přechodů pro chodce, zastávek MHD, nebezpečné ledové plotny v samotném centru Klatov ještě čtvrtý den po kalamitě nám rozhodně v pořádku nepřijdou. V době, kdy město disponuje značnými finančními prostředky se „přisypání“ peněz do rozpočtu TSMK jeví jako smysluplné – například na najmutí externích firem, které by pomohly extrémní situaci zvládnout. Znovu se zde také projevila bolest Klatov – mizerná komunikace ze strany města směrem k občanům. Myslíme si, že je úkolem města informovat občany, resp. vysvětlit jim, že se nastalá situace řeší, eventuálně jakým problémům musí město, resp. TSMK, čelit.

Komentáře
Upozornit na

5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Karel Macháček
14. 12. 2023 11:35

Dobrý den,děkuji za Vaše stanovisko a plně s ním souhlasím v bodě špatná komunikace a totální nezvládnutí situace ze strany vedení města.Po Klatovech je jistě spousta firem,jejichž stroje nemohly v kalamitě vyjet na obvyklou práci a daly se snadno na zvládnutí kalamity pronajmout.Bagr a velká tatra,odklidit sníh z centra města- práce na půl dne?Třeba si potom na silvestra dát o ohňostroj míň….Karel Macháček

ABC
7. 12. 2023 16:04

proč se autor nepodepsal?

Klatovy21
8. 12. 2023 11:48
Reply to  ABC

Autor se podepsal – Klatovy21. Uvedený text je „stanoviskem“ sdružení Klatovy21. Proč jste se nepodepsal(a) vy?

ABC
9. 12. 2023 18:19
Reply to  Klatovy21

Stanovisko chápu, ale snad jej někdo sepsal a vložil. Tudíž bych očekával nějakého autora.
Když nebyl podpis na vaší straně, nepřidal jsem jej ani já.

Klatovy21
12. 12. 2023 14:09
Reply to  ABC

Opravdu nepovažujeme za důležité označovat autora textu, který vznikl jako stanovisko sdružení Klatovy21. Jak se snadno přesvědčíte na našem webu, v případě, že námi publikovaný text měl jednoho tvůrce, je příspěvek označen jeho/ jejím jménem.