Přeskočit na obsah

Tma jak v pytli

Asi se shodneme, že k našemu subjektivnímu pocitu bezpečí při pohybu ve městě přispívá rozhodující měrou světlo. Tam, kde je dobře vidět, se zkrátka cítíme bezpečněji. Kvalitní osvětlení také bezesporu odrazuje různé nekalé živly od páchání nepřístojností. O to víc je překvapující, že máme v Klatovech poměrně frekventované místo, kde je skutečně tma jak v pověstném pytli.

Máme na mysli Nádražní ulici, tedy přesněji její úsek od křižovatky s Cibulkovou a Čechovou. Je s podivem, že až na úroveň budovy autobusového nádraží zde není ani jedna lampa veřejného osvětlení. Ulici, resp. chodník přitom využívá řada obyvatel Klatov i dojíždějících pro spojení s autobusovým či vlakovým nádražím.

Zvlášť na podzim nebo v zimě tady panuje naprostá tma už v pozdním odpoledni. Když jdete směrem od autobusového nádraží, míjíte navíc restauraci a (potenciálně) problematickou ubytovnu. Na závěr cesty, u bývalého zahradnictví, je navíc chodník v tak mizerném stavu, že vám hrozí zranění, zvlášť když si nevidíte pod nohy. Je zvláštní, že na frekventované cestě není ani jedna lampa, zatímco na druhé straně železničního náspu osvětlující chodník “odnikud nikam” svítí lampy tři.

neosvětlená část Nádražní ulice
problematický přechod v Nádražní ulici

Když už jsme v Nádražní ulici, zastavme se ještě u jednoho problematického místa. Řidiči i chodci asi potvrdí, že potenciální nebezpečí hrozí i na přechodu přes silnici, který navazuje na lávku přes Drnový potok za průmyslovkou. Zvlášť v období podzimních a zimních plískanic bývají přecházející velmi špatně vidět. Navíc se zde pohybuje mládež a děti, které nebývají vždy dostatečně ostražité. Jsou zde sice lampy, ale bohužel s trochu umdlévajícím světlem, a přechod je navíc přesně mezi nimi. Navíc vpravo podél Drnového potoka zde v současné době vznikají parkovací místa, která asi nepřispějí k větší přehlednosti celého úseku, spíše naopak. U tohoto přechodu se doslova nabízí možnost vybudovat osvětlený přechod, jak jej známe už z jiných míst v Klatovech.

Na závěr – jaké máte zkušenosti s pohybem v setmělých Klatovech vy? Existují ještě nějaká místa, která by si zasloužila více světla? Nebo máte tip na vylepšení některých míst z hlediska bezpečnosti dopravy? Napište nám.    

Komentáře
Upozornit na

6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
7. 12. 2021 18:33

Úsek od velkého parku kolem Čedíku,tj cesta,navazující pote na cyklostezku. Na druhé straně ulice Importo. Tma jak v pytli.

Jana Fürbacherová
7. 12. 2021 6:30

Úplně bez veřejného osvětlení na Domažlickém předměstí je také ulice za tratí proti Tescu a chodník kolem garáží na ni navazující.

Emil Ondr
7. 12. 2021 3:40

Husovo náměstí 50 naproti papírnictví.

V.H.
7. 12. 2021 10:50
Reply to  Emil Ondr

Tam se také bezvadně přechází.

jfk
8. 12. 2021 10:41
Reply to  V.H.

U toho papírnictví není přechod protože je o pár metrů vedle u Billy
Druhá věc je, kolik lidí Vám na přechodu zastaví/nezastaví, ale nasekat tam přechody po 25m je nesmysl, to by se to tam ucpalo už úplně

V.H.
8. 12. 2021 15:08
Reply to  jfk

Já mluvila i možnosti přejít přes komunikaci jako takovou v tomto místě. Ano u Billy je značený přechod a další směr centrum je po 220 m u pošty. V místě u papírnictví je možná i snížený vjezd na chodník ( jistá si nejsem),předpoklad přecházení. A pochybuji, že všichni co jdou směr Husovo náměstí – SZŠ – Rybníčky obchází přes značené přechody. Toto místo k nejbezpečnějším nepatří.